• Didem

ÖĞRETİM

Yeditepe Üniversitesi, İstanbul 2018-2020
Beslenme ve Diyetetik, Yüksek Lisans
Öğrenci

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi, İstanbul 2018
Halk Sağlığı, Yüksek Lisans Dersleri
Toplum Sağlığında Beslenme, Yaşlı Sağlığı, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar

Yeditepe Üniversitesi, İstanbul 2011-2016
Beslenme ve Diyetetik, Lisans
Lisans Tezi - Polikistik over sendromu ve düşük karbonhidratlı diyet tedavisi

Yeditepe Üniversitesi, İstanbul 2011-2012
İngilizce Hazırlık Okulu

 

İŞ TECRÜBESİ

SAYASA- SAğlıklı YAşama SAnatı, İstanbul 2016
2016 yılından beri SAYASA (Sağlıklı Yaşama Sanatı) adlı merkezde çalışmalarını sürdürmektedir.

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi, İstanbul 2016
Hastaların rahatsızlıklarına göre değişik beslenme programları hazırlayarak stajını tamamladı.

Fatih Sultan Mehmet Hastanesi, İstanbul 2016
Yatan hastaların beslenmesi ve toplu beslenme sistemleri üzerine staj yaptı.

Diyetisyen Dünyası, İstanbul 2015
Sosyal medyanın etkin kullanım alanları, yabancı kaynaklardan beslenme ile ilgili makale ve haber tarama ve etkili yazı teknikleri konuları üzerinde çalışmalarda bulundu.

Üsküdar Toplum Sağlığı Merkezi, İstanbul 2015
Üsküdar bölgesinde yaşayan bireylerin sağlıklı beslenme programlarını hazırlayarak stajını tamamladı.

Bodrum Acıbadem Hastanesi, Muğla 2015
Hastaların rahatsızlıklarına göre değişik beslenme programları hazırladı.
Bariatrik cerrahi, yatan hastaların beslenmesi ve toplu beslenme sistemleri üzerine çalışarak stajını tamamladı.

 

KONUŞMALAR

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Muğla 2019
Köyceğiz Kampüsünde 60 yaş ve üstü için oluşturulmuş üniversite programında yer alanlara Didem Kanca Üstay ile birlikte sunum yapıldı. “Medya doymadıkça bizler de doymayız” adlı sunumda ileri yaşlarda beslenmenin önemi ile birlikte medyanın beslenmemizdeki rolü ve gücü anlatıldı.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Ağrı 2019
Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencilerine “Obez Medya” ve mesleklerine nasıl  “Anlam” katacaklarına dair Didem Kanca Üstay ile birlikte sunum yapıldı.

Şehit Cemal Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi, Çanakkale 2019
Lise öğrencilerine ileride nasıl bir kariyer yolu takip etmeleri ile ilgili Didem Kanca Üstay ile birlikte tavsiyelerde bulunuldu.

Darıca Anaokulu, Kocaeli 2019
Anaokulu velilerine "Ağaç yaşken eğilir, çocuk ufakken eğitilir" adlı erken çocukluk döneminde sağlıklı beslenmenin önemi hakkında Didem Kanca Ustay ile birlikte sunum yapıldı.

Gerede Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bolu 2019
Gerede İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün organize ettiği sunumda "Medya ve sosyal medyanın gençlerin beslenme alışkanlıkları ve algıda değişiklikleri" konularıyla birlikte meslek seçimleri ile ilgili Didem Kanca Üstay ile birlikte sunum yapıldı.

Terakki Vakfı Okulları, İstanbul 2019
Dördüncü sınıf öğrencileriyle “Sağlıklı Beslenme” üzerine panel yapıldı. Didem Kanca Üstay ile birlikte çocuklara paketli gıdaların etiketlerini nasıl okumaları ve yorumlamaları gerektikleri anlatıldı.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi, İstanbul 2019
Medya ve Beslenme adlı söyleşi Didem Kanca Üstay ile birlikte yapıldı.

Kdz. Ereğli Final Okulları, Zonguldak 2019
“Neden hep yemek düşünüyoruz? Hiç Düşündünüz mü?” adı altında öğrenci ve ebeveynlere diyetisyen Didem Kanca Üstay ile birlikte sunum yapıldı.

ENKA Okulları, İstanbul 2019
Sağlıklı beslenme nedir, yeme bozuklukları, ergenlik döneminde beslenme, sporcu beslenmesi, ebeveynlerin sağlıklı beslenmedeki önemi ve medyada dikkat edilmesi gereken konular hakkında diyetisyen Didem Kanca Üstay ile birlikte velilere sunum yapıldı.

KTO Karatay Üniversitesi, Konya 2019
Didem Kanca Üstay’ın çocukluktan beri yaşadığı kilo problemini bir kariyere dönüştürmesiyle geçen süre, beslenme konusundaki hatalar, sosyal medyanın dış görünüş ve beslenme üzerindeki olumsuz etkileri Didem Kanca Üstay ile birlikte sunuldu.

Başakşehir Cahit Zarifoğlu İlkokulu, İstanbul 2019
“Beslenme Dostu Okul” projesi kapsamında velilerin doğru ve sağlıklı beslenme hakkındaki sorularına cevap verildi. Didem Kanca Üstay ile birlikte interaktif bir söyleşi yapıldı.

Bayburt Üniversitesi, Bayburt 2019
"Obez Medya" adlı sunumda Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerine ve öğretim üyelerine medyanın beslenme konusundaki etkileri ve her türlü reklam ve haberlerde satır aralarını iyi okumaları hakkında Didem Kanca Üstay ile birlikte bilgi verildi. Öğrencilerin ileride iyi diyetisyen olabilmeleri için gereken kriterler anlatıldı.

Bakırköy Anadolu Lisesi, İstanbul 2019
Öğretmenlere medya ve sosyal medyanın gençlerin beslenme alışkanlıklarına olan etkileri üzerine Didem Kanca Üstay ile birlikte sunum yapıldı.

Hasan Şadoğlu Ortaokulu, İstanbul 2019
Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam için en temel yapılması gerekenler hakkında Didem Kanca Üstay ile birlikte öğrencilerle interaktif sunum yapıldı.

İstanbul Kız Teknik ve Meslek Lisesi, İstanbul 2019
Medyanın gençlerin beslenme üzerindeki etkileri ve sporun akademik performansa olan olumlu yansımaları hakkında , Didem Kanca Üstay ile birlikte sunum yapıldı.

G&A Sağlıklı Yaşam Merkezi, Bursa 2018
Medyada satır aralarını nasıl okumamız gerektiği ile ilgili Didem Kanca Üstay ile birlikte sunum yapıldı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İstanbul 2018
“Beslenme ve Fiziksel Aktivitenin Akademik Başarıya Etkisi” panelinde Didem Kanca Üstay ile birlikte konuyla ilgili bilimsel çalışmalar ışığında sunum yapıldı.

Şehit İlhan Sezer İmam Hatip Ortaokulu, Bolu 2018
Yemek alışkanlıklarımızın ebeveynler tarafından nasıl yönlendirilebileceği, ekran karşısında yemenin olası zararları interaktif bir sunumla Didem Kanca Üstay ile birlikte öğrencilerle gerçekleştirildi.

Eyüp Özdemir İmam Hatip Ortaokulu, Bolu 2018
Medyada yer alan gizli reklamlar ve beslenme ile ilgili yapılan programların üzerimizdeki etkileri Didem Kanca Üstay ile birlikte konuşuldu.

Orhan Cemal Fersoy Anadolu Lisesi, İstanbul 2018
Medyanın beslenme alışkanlıklarımız üzerindeki etkileri ve gizli reklamlar hakkında Didem Kanca Üstay ile birlikte konuşuldu.

Gelişim Üniversitesi, İstanbul 2018
Biyoteknoloji ve Yaşam Bilimleri Kulübü tarafından düzenlenen “True Talks About Nutrition’18” isimli etkinlikte Didem Kanca Üstay ile birlikte medyanın beslenme üzerindeki alışkanlıklarımız ve gizli reklamlar konuşuldu.

Okan Üniversitesi, İstanbul 2018
“Sağlıklı Yemek Kimin İşi” adlı sunum Didem Kanca Üstay ile birlikte Gastronomi Bölümü öğrencilerine yapıldı. Diyetisyenliğin ve şefliğin mesleklerinin karıştığı bu dönemde birlikte çalışmanın önemi vurgulandı.

Tokat Oku-Yorum Kulübü, Tokat 2018
"Yarın Diyete Başlıyorum" adlı kitap ile ilgili diyetisyen Didem Kanca Üstay ile birlikte söyleşi yapıldı.

Bodrum Fen Billimleri, Bodrum 2018
Dünya Diyabet Günü kapsamında diyabet ve obezite arasındaki bağlantı hakkında diyetisyen Didem Kanca Üstay ile sunum yapıldı.

Bahçeşehir Anaokulu,
İstanbul 2018
Yuva öğrencilerinin velilerine Didem Kanca Üstay ile birlikte söyleşiye gidildi. Daha çok soru-cevap olarak ilerleyen söyleşide velilerin sağlıklı beslenme konusunda nasıl bir yol ilerlemelerine dair yardımcı olundu.

İstanbul Kent Üniversitesi, İstanbul 2018
Beslenme ve Diyetetik 1. sınıf öğrencilerinin dersine konuk olarak katıldı. Öğrencilere mesleki hayatlarında onlarını neler beklediği ve mezun olduklarındaki olası iş alanları hakkında konuşuldu.

Artvin Çoruh Üniversitesi, Artvin 2018
Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğrencilerine Kariyer Günlerinde Medyanın tüm dünyayı beslenme alanında nasıl etkilediği hakkında konuşma yapıldı. Didem Kanca Üstay ile birlikte “Başarıya Götüren Yol” için tiyolar verildi.

Rüştü Akın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İstanbul 2018
Medyanın dış görünüşle ilgili gençler üzerindeki etkileri ve yeme bozuklukları hakkında Didem Kanca Üstay ile konuşuldu.

New York Üniversitesi Mezunlar Derneği, İstanbul 2018
Medyadaki gizli ve görününen reklamların toplumu beslenme konusunda nasıl manipule ettikleri ve plazalarda çalışanların nasıl beslenmeleri ile ilgili Doktor Alp Sirman ve Didem Kanca Üstay ile birlikte sunum yapıldı.

Akyazı Anadolu Lisesi, Sakarya 2018
Medya ve sosyal medyada çıkan beslenme haberlerini öğrencilerin nasıl sorgulamaları gerektiği hakkında Didem Kanca Üstay ile sunum yapıldı.

FMV Işık Lisesi Ayazağa, İstanbul 2018
Meslek/kariyer gününde öğrencilere "Beslenme ve Diyetetik" bölümünü üniversitede seçerlerse ne gibi dersler görecekleri ve mezun olduklarındaki olası iş alanları hakkında konuşuldu.

Küçükyalı ECA Elginkan İlkokulu, İstanbul 2018
İlkokul velilerine yönelik “Çocuklar ebeveynlerin aynasıdır” adlı sunumda çocuk beslenmesi hakkında Didem Kanca Üstay ile birlikte konuşuldu.

Yenilevent Anadolu Lisesi, İstanbul 2018
Gençlerin medya ve sosyal medyada beslenme anlamında dikkat etmeleri gereken tuzaklar ve üniversite giriş sınavlarına hazırlanırken nasıl beslenmeleri gerektiği hakkında Didem Kanca Üstay ile birlikte konuşuldu.

Maltepe Feyzullah Turgay Ciner Ortaokulu, İstanbul 2018
Okullarda kantinlerde öğrenciler nasıl beslenmeli ve medyanın çocukların beslenmeleri üzerindeki olası negatif etkileri Didem Kanca Üstay ile birlikte sunuldu.

Galatasaray Lisesi, İstanbul 2017
“Sosyal Medyanın Gençler Üzerindeki Etkileri” adlı konuşma Didem Kanca Üstay ile birlikte sunuldu.

Gümüşhane Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Gümüşhane 2017
“Beslenmede Medya Tuzakları” başlıklı sunumda medyanın toplumlarda nasıl algı operasyonu yürüttüğüne dair bilgiler diyetisyen Didem Kanca Üstay ile birlikte öğrencilerle paylaşıldı.

Üstay İnşaat, İstanbul 2017
Didem Kanca Üstay ile birlikte tükettiğimiz gıdaların doğaya olan etkileri ve medyanın arkasında yatan gerçekler konuşuldu.

Rotary Kulübü, İstanbul 2017
Didem Kanca Üstay ile ile birlikte yemekle ilgili algı operasyonları üzerine örneklerle birlikte detaylı bilgi verildi.

Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul 2017
Boğaziçi üniversitesinin yuvasına çocuklarını gönderen akademisyenlere ve yuva öğretmenlerine sağlıklı bebek-çocuk beslenmesi üzerine diyetisyen Didem Kanca Üstay ile birlikte sunum yapıldı.

SAYASA, İstanbul 2017
Didem Kanca Üstay’la birlikte 4-12 ay arası bebekleri olan 30 anneye ek gıdaya geçiş ile ilgili özel bir sunum yapıldı.

Beykent TV, Işılay Gedik ile Biz Bize Programı, İstanbul 2017
Anne-Bebek beslenmesi üzerine konuşuldu.
https://www.youtube.com/watch?v=rrPYgQsU7z8&feature=youtu.be

TV5, Bizimhane Programı, İstanbul 2017
Ramazan'da oruç tutarken nasıl bir beslenme programı izlenilmeli üzerine konuşuldu.
https://www.youtube.com/watch?v=BODqkGkjuWA

Mudanya Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bursa 2017
Mudanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün organize ettiği sunumda "Medya ve sosyal medyanın gençlerin beslenme alışkanlıkları ve algıda değişiklikleri" konularında diyetisyen Didem Kanca Üstay’la birlikte bilgilendirme yapıldı.
Seminere katılan okulların isimleri:
Mürsel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Turhan Tayan Anadolu Lisesi, Sami Evkuran Anadolu Lisesi, Turizm Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Dörtçelik Mesleki ve Teknik Eğitim Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi

Suadiye Hacı Mustafa Tarman Anadolu Lisesi, İstanbul 2017
Didem Kanca Üstay’la birlikte medya ve sosyal medyanın gençlerin beslenme alışkanlıkları ve görüntüleri ile ilgili nasıl yanlış yönlendirme yaptıkları ve algıları değiştirdikleri ile ilgili sunum yapıldı.

Ataköy Atatürk Ortaokulu, İstanbul 2017
Didem Kanca Üstay’la birlikte ortaokul velilerine, medyanın ve sosyal medyanın kişilerin beslenme alışkanlıkları üzerindeki negatif etkileri görsellerle sunuldu. Sağlıklı beslenmenin temel prensipleri hakkında konuşuldu.

Ataköy 60.Yıl Ortaokulu, İstanbul 2017
Didem Kanca Üstay’la birlikte ortaokul öğrencilerine, medyanın sağlıklı beslenme üzerindeki etkileri ve hiçbir gıdanın reklamının yapılmaması gerektiği önemle vurgulandı.

Şehit Mühir Alkan Fen Lisesi, İstanbul 2017
Didem Kanca Üstay'la birlikte lise öğrencilerine, özellikle günümüzde medya ve sosyal medyanın beslenme alışkanlıkları ile ilgili nasıl yanlış yönlendirilme yaptıkları ve algıyla değiştirdikleri üzerine sunum yapıldı.

Gürpınar Azime Yılmaz İlkokulu, İstanbul 2017
Didem Kanca Üstay'la birlikte ilkokul çocuklarına ve velilerine sağlıklı beslenmenin temel prensipleri sunuldu. Medyanın ve sosyal medyanın kişilerin beslenme alışkanlıkları üzerindeki negatif etkileri görsellerle tartışıldı.

FMV Işık Lisesi, İstanbul 2017
"Bol kas ve sıfır beden için yemeli mi yememeli mi?" adlı sunumda özellikle sosyal medyanın ve medyanın gençlerin beslenmeleri ve görüntüleri üzerindeki olumsuz etkileri Didem Kanca Üstay ile birlikte konuşuldu.

Maltepe Hasan Sadoğlu Ortaokulu, İstanbul 2017
Medyanın sağlıklı beslenme üzerindeki etkileri ve hiçbir gıdanın reklamının yapılmaması gerektiği üzerine örneklerle detaylı şekilde diyetisyen Didem Kanca Üstay ile birlikte konuşuldu.

Pınar Karşıyaka Basketbol Okulu, İstanbul 2017
Gençlerde sporcu beslenmesi üzerine Didem Kanca Üstay ile birlikte konuşuldu. Özellikle yapay protein takviyelerinin zararları vurgulandı.

PUMA, merkez ofis Levent, İstanbul 2016
PUMA çalışanlarına sağlıklı beslenme ve sporcu beslenmesi üzerine genel bilgiler başlığı altında Didem Kanca Üstay ile birlikte sunum yapıldı.

Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul 2016
Boğaziçi üniversitesinin yuvasına çocuklarını gönderen akademisyenlere ve yuva öğretmenlerine sağlıklı bebek-çocuk beslenmesi üzerine Didem Kanca Üstay ile birlikte sunum yapıldı.

VKV Koç Özel Lisesi, İstanbul 2016
Didem Kanca Üstay ile birlikte sundu
Meslek/kariyer gününde öğrencilere "Beslenme ve Diyetetik" bölümünü üniversitede seçerlerse ne gibi dersler görecekleri ve mezun olduklarındaki olası iş alanları hakkında konuşuldu.

VKV Koç Özel Lisesi, İstanbul 2015
Didem Kanca Üstay ile birlikte sundu.
Lise öğrencilerine sağlıklı ve farkındalıklı beslenme, alkol ve sigaranın zararları, yeme bozuklukları, sosyal medyanın dış görünüş ve beslenme
üzerindeki olumsuz etkileri, doğal beslenmenin faydaları, veganlık/vejeteryanlık hakkında sunum yapıldı.

Açı Okulları, İstanbul 2015
Didem Kanca Üstay ile birlikte sundu.
Lise öğrencilerine sağlıklı ve farkındalıklı beslenme, alkol ve sigaranın zararları, yeme bozuklukları, sosyal medyanın dış görünüş ve beslenme üzerindeki olumsuz etkileri, doğal beslenmenin faydaları, veganlık/vejeteryanlık hakkında sunum yapıldı.

 

SERTİFİKALAR

5. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu, İstanbul 2016

‘İlk 1000 Gün’ Gebe ve Bebek Beslenmesi Kongresi, Ankara 2016

Acıbadem Üniversitesi, Spor Diyetisyenliği Kursu, İstanbul 2014

Bariatrik Cerrahi Kursu, İstanbul 2014

EASO, Obesity Task Force Teaching Course, İstanbul 2014

6. Ulusal Obezite Kongresi, İstanbul 2014

İstanbul Sağlık Beslenme Bienali, İstanbul 2014

2013 ve 2014 Diyet Şenliği Gönüllüsü, İstanbul 2014